PAST WCCC WINNERS

2021 - 54th Annual World Championship Chili Cook-off

TRADITIONAL RED CHILI

First Place - Randy Allen
Second Place - John Jepson
Third Place - Beverly King
Fourth Place - Dora Jepson
Fifth Place - Tana Harter

 

HOMESTYLE CHILI

First Place - Dianne Lewis
Second Place - Kevin Foley
Third Place - Florence Moody
Fourth Place - Jim Watson
Fifth Place - Joe Harter

 

CHILI VERDE

First Place - Rosie Taylor
Second Place - Jim Beaver
Third Place - Richard Chauvin
Fourth Place - Florence Moody
Fifth Place - Mike Powers

SALSA

First Place - Gail Donovan
Second Place - Mark Haught
Third Place - Mike Goodman
Fourth Place - Doug Johnson
Fifth Place - David Ronge

 

YOUTH (Under 12)

First Place - Emily Violette
Second Place - Dylan Violette
Third Place - Genevieve Eckley
Fourth Place - Riley McCusker
 

YOUTH (12 AND OVER)

First Place - Connor Gramm
Second Place - Jonathan Eckley
Third Place -  Jeremy Levy
Fourth Place - Danielle Taylor

Fifth Place - Joey Taylor

  

COMMUNITY CHILI CHALLENGE

First Place - Danny Smith (Benjamin's Bakery & Cafe)
Second Place - Shannon Furtick (Myrtle Beach Chamber of Commerce)
Third Place - Jacqueline Neal (Mac Daddy's Chili)

WORLD OPEN CHILI CHALLENGE

First Place - Lisa Rooks
Second Place - Jim Sulsona
Third Place - George Xenakis

FIREHOUSE CHILI CHALLENGE

First Place - Sean Kort
Second Place - Mike Lynch
Third Place - Brandon Buckanan

Fourth Place - Vhaashtay Ra El

Fifth Place - George Phelps

PEOPLE’S CHOICE CHILI - FRIDAY

First Place - Robert Piland
Second Place - Chuck Edwards
Third Place - Steven Stark

PEOPLE’S CHOICE CHILI - SATURDAY

First Place - Cory Catalano
Second Place - Steven Stark
Third Place - Carl Stawicki

PEOPLE’S CHOICE CHILI - SUNDAY

First Place - Cory Catalano
Second Place - Chuck Edwards
Third Place - Mike Powers

 

HAT TRICK WINNERS

(Cooks who have won 3 of the 4 chili categories)

Lloyd Weir

Dicky Thorpe

Henry Stephens

Scott Sprouse

David Ronge

Mike Powers

Matt Levy

Joe Harter

Nathan Gramm

Dione Cooley

GRAND SLAM WINNERS

(Cooks who have won 3 of the 4 chili categories)

John Blackwell

Julie Netser

Darin Jester 

SUPREME MASTER

(Qualified for, cooked in and turned in a bowl of Traditional Red 30 times)

Tom Hoover

GRAND MASTERS

(Qualified for, cooked in and turned in a bowl of Traditional Red 11 times)

Gloria Stevens

Scott Sprouse

Michael Freedman

BEST BOOTH

First Place - Bill Donovan
Second Place - Mike Powers
Third Place - Lori Skinner

 

2019 - 53rd Annual World Championship Chili Cook-off

TRADITIONAL RED CHILI

First Place - Diane Lentz
Second Place - Jen Violette
Third Place - John Jepson
Fourth Place - Chuck Edwards
Fifth Place - James Weller

 

HOMESTYLE CHILI

First Place - Lloyd Weir
Second Place - Julie Netser
Third Place - Kris Fulton
Fourth Place - Mark Groth
Fifth Place - Cody Markley

 

CHILI VERDE

First Place - Tom Calvert
Second Place - Jim Watson
Third Place - Henry Stephens
Fourth Place - Kris Fulton
Fifth Place - Kit Hoff

 

VEGGIE CHILI

First Place - Henry Stephens
Second Place - Darin Jester
Third Place - Clark McGee
Fourth Place - Chris Johnson
Fifth Place - Rena Jones

 

YOUTH TRADITIONAL RED CHILI

First Place - Joseph Taylor
Second Place - Jeremy Levy
Third Place - Kort McNeer
Fourth Place - Rae Ledesma
Fifth Place - Emily Donnelly

 

YOUTH HOMESTYLE CHILI

First Place - Joseph Taylor
Second Place - Connor Gramm
Third Place - Jeremy Levy
Fourth Place - Emily Donnelly
Fifth Place - Clara Damman

 

YOUTH CHILI VERDE

First Place - Joseph Taylor
Second Place - Connor Gramm
Third Place - Kort McNeer
Fourth Place - Emily Donnelly
Fifth Place - Lucas Hook

 

YOUTH VEGGIE CHILI

First Place - Joseph Taylor
Second Place - Jeremy Levy
Third Place - Emily Donnelly
Fourth Place - Nyoke Sanduk

  

PEOPLE’S CHOICE CHILI SATURDAY

First Place - Jen Violette
Second Place - Shawn Hook
Third Place - Gary Vinsand

 

PEOPLE’S CHOICE CHILI SUNDAY

First Place - Gary Vinsand
Second Place - Rae Ledesma
Third Place - Joy Keys

 

BEST BOOTH

First Place - Larry Summey
Second Place - Mike Powers
Third Place - Larry Weltikol

2018 - 52nd Annual World Championship Chili Cook-off

TRADITIONAL RED CHILI

First Place - Tana Harter
Second Place - James S Weller
Third Place - Lloyd Weir
Fourth Place - Jennifer Violette
Fifth Place - Clif Dugan

 

HOMESTYLE CHILI

First Place - George Rives
Second Place - Mary Cannon
Third Place - Larry Weltikol
Fourth Place - Tish Crawford
Fifth Place - Bob White

 

CHILI VERDE

First Place - Chuck McCrory
Second Place - Ronald Boisseranc
Third Place - Jeff Walker
Fourth Place - Michael Lesperance
Fifth Place - Matt Levy

 

YOUTH TRADITIONAL RED CHILI

First Place - Sean Griffith
Second Place - Hannah Bush
Third Place - Jeremy Levy

 

SALSA

First Place - Nicole Moody
Second Place - Tom Calvert
Third Place - Charles Harber

YOUTH HOMESTYLE

First Place - Emily Donnelly
Second Place - Joe Taylor
Third Place - Sean Griffith

  

PEOPLE’S CHOICE CHILI SATURDAY

First Place - James S Weller
Second Place - Jennifer Violette
Third Place - Lori Skinner

 

PEOPLE’S CHOICE CHILI SUNDAY

First Place - Jen McGuire
Second Place -Charles "Bill" Thomas
Third Place - W. Charles Rigby

BEST BOOTH - SATURDAY

First Place - Leo Buk, II
Second Place - Anne Marie Malone
Third Place - Michael Powers

BEST BOOTH - SUNDAY

First Place - Jen McGuire
Second Place - Bill Dudzik
Third Place - Chuck-a-Burger

BEST IN THE MIDWEST - SATURDAY

First Place - Grace Meat Three
Second Place - Stacked
Third Place - The Wood Shack

BEST IN THE MIDWEST - SUNDAY

First Place - Salt + Smoke
Second Place - Dalie's Smokehouse
Third Place - The Stellar Hog

 

2017 - 51st Annual World Championship Chili Cook-off

TRADITIONAL RED CHILI

First Place - Clif Dugan
Second Place - Kathy Plager
Third Place - Bob Hall
Fourth Place - Mike Austin
Fifth Place - Ron Boisseranc

 

HOMESTYLE CHILI

First Place - Joseph Callahan
Second Place - Diane Lentz
Third Place - Clif Dugan
Fourth Place - Larry Summey
Fifth Place - Irene Menchaca

 

CHILI VERDE

First Place - Dave Lorenz
Second Place - Cindy Lorenz
Third Place - Nick Fadich
Fourth Place - Michael Goodman
Fifth Place - Lloyd Weir

 

YOUTH

First Place - Jeremy Levy
Second Place - Emily Bush
Third Place - Jeremy Levy

 

SALSA

First Place - Laurie Boisseranc
Second Place - Tish Crawford
Third Place - Hannah Bush

YOUTH HOMESTYLE

First Place - Emily Donnelly
Second Place - Joe Taylor
Third Place - Sean Griffith

Fourth Place - Daniel Hastings

  

PEOPLE’S CHOICE - CHILI VERDE SATURDAY

First Place - Amy Lind
Second Place - Michael Gamba
Third Place - Julie Harley

 

PEOPLE’S CHOICE - HOMESTYLE SATURDAY

First Place - Mark Groth
Second Place - Michael Gamba
Third Place - Chantel Perez

PEOPLE’S CHOICE - TRADITIONAL RED SUNDAY

First Place - Rick Decker
Second Place - Brian Haynes
Third Place - Darlene Taylor

BEST BOOTH/SHOWMANSHIP - FRIDAY

First Place - Larry Summey
Second Place - Pam O’Sullivan
Third Place - Larry Weltikol

BEST BOOTH/SHOWMANSHIP - SATURDAY

First Place - Ann Marie Malone
Second Place - Bill Donovan
Third Place - Susie Decker

BEST BOOTH/SHOWMANSHIP - SUNDAY

First Place - Mike Stewart
Second Place - Bill Dudzik
Third Place - Tim O’Meara

MISS CHILI PEPPER

Jamie Levy

SHOOT 'N HOLLER

Armando Sanchez

GOLF TOURNAMENT

Larry Eastep
Paul Whitney